ORTODONTİ

Ortodonti, dişler ve yüzdeki düzensizliklerin teşhisi, önlenmesi ve tedavisiyle ilgilenen diş hekimliği dalıdır.

Ortodontik bozuklukların nedenlerinde kalıtımsal faktörlerin rolü olduğu gibi çevresel faktörler de etkendir. Ağız solunumu yapmak, parmak emmek, dudak veya dil emmek, tırnak ısırmak, kalem ısırmak, uzun süre biberon ve emzik kullanmak (4 yaşından sonra kalıcı iskeletsel bozukluklara yol açar) gibi alışkanlıklardan dolayı olabilir. Ayrıca çocuklarda sık görülen bademcik, geniz eti sorunları da zamanında müdahale edilmezse çenede kalıcı bozukluklara neden olabilmektedir.

Diş bozukluklarının tedavisi için ideal yaş süt dişlerinin değişiminin tamamlanmak üzere olduğu, köpek dişlerinin değişim zamanı olan 10-12 yaş civarıdır. Ancak bazı çeneleri ilgilendiren problemlerde ve kötü alışkanlıkların bırakılmasında erken tedavi büyük önem taşır.

Erişkinler de rahatlıkla ortodontik tedavi olabilir. Sanılanın tersine sağlıklı bir diş eti ile her yaşta dişleri hareket ettirmek mümkündür.

Ortodontik tedavi genelde braket gibi düzeltici aparatlar kullanımını içerir. Bu düzeltici aparatların kullanımı aşağıdaki adımları kapsar:

*Diş aralarındaki boşlukların kapatılması.
*Çene (Diş, damak) kapanış bozukluklarını gidermek.
*Dişleri düzeltmek.
*Diş ve dudakları düzgün olarak hizalamak.