İMPLANTOLOJİ
İmplant, eksik dişlerin yerlerine, onların işlevlerini gerçekleştirmesi için yapılan ve çene kemiğine yerleştirilen yapay diş kökleridir.
Diş implantları tek bir diş yaya birden fazla diş eksikliğinde kullanıldığı gibi tamamen dişsiz çenelerde protezleri taşımak için de yapılabilir. Eestetik görüntü olarak sıkıntı yaratmazlar, içerik olarak çok dayanıklı bir metal olan titanyumdan yapılır.

Dental implantların uygulanabilmesi için çenedeki kemik yapısının buna uygun olması gerekmektedir. Çünkü implantlar belli bir genişliğe ve yüksekliğe sahiptirler. İmplant uygulanacak olan hastanın kemik yapısı da bu implantı taşıyabilecek kadar genişliğe ve yüksekliğe sahip olmalıdır.

Diş implantlarının yerleşmesi genellikle 3 ay ile 9 ay arası sürebilir. İmplant yapılacak bölgeye cerrahi bir işlemle implant vidası yerleştirilir. İmplant vidasının kemik ile entegrasyonu 3 ay içerisinde sağlanır. Çene kemik yapısı implant vidası için yeterli olmadığı durumlarda cerrahi metotlarla kemik yapısı uygun hale getirilir ve bu şekilde vidanın kemik ile entegrasyonu 6 ay sürebilmektedir. Entegrasyon sonrasında implant vidasının üst protez kısmı bir hafta içinde yapılır. Bu bekleme sürecinde hastanın fonksiyonel ve estetik konforu için geçici protezler yapılabilir.

İmplant çalışmasında iki aşama vardır. Önce cerrahi prosedür bitirilir, sonra üst yapı protezinin yapımı gerçekleştirilir. Ancak ilk önce doktorun implant ile ilgili olarak ön muayene ve radyografilerin çekilerek planlama yapılmalıdır. İmplant vidasının steril bir ortamda kemik içerisine tatbiki 15 dakika ile 40 dakika içerisinde yapılmaktadır. Vidanın kemik içine konması operatif bir iş, uygulama olduğu için sonrasında anestezinin etkisi geçtikten sonra ağrı hissetme ihtimali vardır. Bu nedenle doktorun tavsiyelerine ve reçetesine mutlaka uyulmalıdır. Böylece hiçbir ağrı ve rahatsızlık hissedilmeden işlem bitirilmiş olur. 2 veya 4 ay bekledikten sonra vidaların üst kısmına kaplamalar ve protezler yapılır. Ancak bu bekleme döneminde geçiçi protez ve kaplamalar yapılabilir. İmplant yapıldıktan sonra hastaların kesinlikle çok iyi bir ağız bakımı ve diş fırçalama sıklığının mutlaka sürekli bir şekilde yapılması gerekmektedir. Çene kemiğine vida ve diş konduktan sonra her şey bitmiyor. Nasıl dişler zamanla kötü ağız bakımı nedeniyle kaybedilebiliyorsa implantlar da aynı şekilde kaybedilebilir.

TEK DİŞ İMPLANT UYGULAMA :Bir diş eksikliğinde çoğu zaman implant yapmak daha uygun olabilir. Komşu dişleri keserek köprü yapmaktansa bir implant uygulamak daha sağlıklı ve konforlu olabilmektedir. İmplant vidası konulduğu gün üzerine geçiçi bir kaplama yapılarak implant vidası kemik ile entegre oluncaya kadar estetik görünüm kazanılır. Diş çekildiği gün aynı seansta implant vidası konulabilir, ancak bu uygulama doktorun tavsiyesi ile olmalıdır. Çünkü çekim yerindeki enfeksiyonlar, çevre dokulardaki enfeksiyon ve hastanın eksik ağız bakımı bu süreci etkilemektedir.

BİRDEN FAZLA İMPLANT UYGULAMA: Eksik diş sayısı fazla ise her eksik diş yerine implant yapmak yerine köprü yapar gibi aralıklı olarak implantlar yapılır, implantların üzerine köprü protez yapılır.Yan yana üç veya dört diş eksikliğinde iki implant yapılarak üzerine köprü yapılır.