Estetik Diş Restorasyonu
Estetik diş hekimliği; diş ve diş etleri üzerine yapılan çeşitli işlemlerle kişilerin sağlıklı ve estetik görünüme kavuşmasını sağlayan tedavilerdir. Estetik diş hekimliği ile diş çürüklerinin, aşınmış, renklenmiş, hassas, aralıklı, travma görmüş, kırık, şekil, doku ve form bozukluğu olan dişlerin, hafif çapraşıklıkların tedavisi gerçekleştirilir.

Bu tedaviler için kompozit beyaz dolgulardan (bonding), porselen dolgulardan (inley-onley), fiber uygulamalardan, beyazlatma yöntemlerinden, lazer teknolojisi ve lamina uygulamalarından faydalanılmaktadır.

ESTETİK DOLGU-BONDİNG UYGULAMASI

Çürük, aşınmış, kırılmış dişlerin restorasyonunda kompozit (beyaz) dolgu ile diş rengini, boyutunu, formunu değiştirip, düzeltmek için yapılan estetik işlemlerdir. Bonding uygulmalarını diş dokusunda minimal madde kaybı olduğundan, diş dokusu dostu işlemler olarakta adlandırabiliriz. Kullandığımız materyal kompozit dolgu maliyeti düşük renk seçenekleri fazla olduğundan hastalarımız için uygun fiyatta memnun edici sonuçlar doğurmaktadır.

İşlemler birkaç dişe uygulanıyorsa direk yöntem ile hasta ağzında tek seansla bitirilir. Birçok dişe uygulanması durumunda direk veya indirek yöntemlerle birkaç seans sürebilmektedir.

Estetik dolguların ömrü, kullanılan kompozit materyalinin kalitesine, hastanın ağız hijyen bakımına göre değişmektedir. Ortalama kullanım süreleri 5 yıldır ancak çok fazla çay, kahve, sigara tüketimi olan kişilerde doğal dişlerden daha hızlı renklenme görülmektedir.

Estetik dolguların bakımında ağız hijyeninin iyi olması en önemli faktördür.İdeal bir ağız hijyeni sağlanamaması durumunda hem diş etlerinde sorunlar oluşur hem de dişler çürüyebilir. Ayrıca sert gıdalar kompozit materyalinde aşındırma yapabileceğinden bu tür gıdalardan uzak durmak gerekir. Aşındırma, fırçalamayla da olabileceğinden sert diş fırçalama yapılmamalıdır. Bir diğer konu ise sigara - çay - kahve gibi renk verici tüm yiyecek ve içecekler estetik dolguların renginde değişmelere neden olacağından bunların tüketimine dikkat edilmelidir.

Estetik kompozit dolguların en büyük avantajı farklı renk seçeneğinin olması şeffat olması ile estetik olarak hastaları memnun etmesidir. Ayrıca düşük maliyetlidir. Hasta isterse tekrar aynı dişe estetik dolgu yaptırabilir. Diş dokusuna minimal işlem yapıldığı için hastalar tarafından tercih edilmektedir.


PORSELEN INLEY-ONLEY DOLGULAR

Fazla diş dokusu kayıplarında hem estetik hem de oluşan çiğneme kuvvetleri karşısında diş bütünlüğünü koruyup aşınmadan kalan, kişiye özel full porselen dolgulardır. Genelikle arka dişlerde kullanılır. Porselen inley dolgu dişlerin çiğneme bölgesindeki tepelerin iç kısmı için yapılan özel dolgu iken, porselen onley dolgu ise bu diş tepelerinide içine dahil eden daha büyük porselen dolgulardır.

Porselen inley – onley dolgu iki seansta yapılan dolgulardır. Öncelikle dişlerde mevcut çürük temizlenip, dolgu için özel kavite hazırlanır. Daha sonrasında diş hekimi tarafından özel ölçü teknikleriyle dişten ölçü alınıp, porselen renk skalasından hastanın dişlerine göre renk seçilip, laboratuvara gönderilir. Labrotuvarda hazırlanan porselen dolgu, ikinci seansta ağızda, tükürükten izole olan alana özel materyallerle dişe yapıştrılır. Diş hekimi tarafından son cilası yapılarak işlem son bulur.

Porselen inley-onley dolgu özellikle kanal tedavisi görmüş, suyunu kaybetmiş, kırılganlığı artmış dişlerde diş bütünlüğünü korumak adına porselen kuronlara alternatif seçenek olarak kullanılmaktadır. Bir diğer kullanım alanı madde kaybı çok olan dişlerde hem estetik hemde daha ideal diş kontağı ilişkisi sağlamak adına kompozit dolgular alternatif olarak kullanılmaktadır. Ayrıca fazla aşınmış dişlerde dikey boyut artırılmasında da kullanılmaktadır.

EMPRESS PORSELEN KURONLAR NELERDİR?

Empress porselen kuronlarda metal alt yapı yerine cam destekli güçlendirilmiş porselen kullanılmaktadır. Cam destekli porselen ışığı daha fazla geçirir. Ayrıca empress kuronlarda mükemele yakın ışığı yansıtma özelliği vardır. Bu özelliklerinden dolayı doğal dişe yakın olurlar ve çok estetiktirler. Diş eti dokularıyla uyumları çok iyidir. Metal alt yapı içermediğinden herhangi bir alerji durumu söz konusu değildir. Ayrıca empress porselenler özel yapıştırıcılarıyla dişe birebir oturduğundan, diş porselen altında çürümez.

Diş hekiminiz sizin dişleriniz için en uygun malzemeyi seçerken, görüntü ve fonksiyon etkenleri göz önünde bulundurur. Diş hekimi dişlerinizin yerleşimi, diş eti dokusunun konumu, gülümsediğiniz zaman dişlerinizin kaç tanesinin göründüğü, dişlerinizdeki renk değişiklikleri gibi konuları değerlendirecek ve ona göre bir diş tedavi yöntemine geçecektir.

Zirkonyumun üzerine, porselen konulması ile yapılmış olan kuron kaplama ve köprüler doğal dişmiş gibi her tür ışığı geçirebilme özelliğine sahiptirler. Bu sebeple özellikle ön dişlerde full porselen kuronlar tercih edilir.


LAMİNATE VENEER
Laminate veneerler, yaklaşık 0,5 mm kalınlığında, dişin sadece vestübül yüzeyinde minimal basamaksız aşındırma yapılarak hazırlanan porselen yapıdır. Bu porselen yapı, dişlerin sadece vestibül yüzüne, bonding resin yöntemi ile simante edilir. Porselen veneerler çok ince olmalarına rağmen simantasyondan sonra dişten ayrılmaları mümkün olmaz, ancak keserek çıkarılabilirler.

Laminalar minimum preparasyonla maximum estetik sağlanabilen mükemmel bir yöntemdir. Işık geçirgenliklerinden dolayı doğal dişten ayırt edilemezler ve ileri teknoloji ürün porselenden üretildikleri için asla renk değiştirmezler. Ayrıca dil doğal diş yüzeyine temas ettiği için ağızda yabancı bir madde hissi kesinlikle olmaz.

Estetiğin maksimumda olması. Porselen kuron uygulamasında dişin tümü kesilip küçültülür fakat bu yöntemde dişten çok az mine dokusu kaldırılır . Kahve, çay, sigara gibi dış etkenlerle renk değiştirmemesi sayesinde kalıcı estetik sağlar.