Diş çekimi sonrasında nelere dikkat etmeliyim?
• Ağzınızda bulunan gazlı bez tamponları 30 dk sonra çıkarınız. İlk 24 saat boyunca tükürmeyiniz. Tükürme sırasında oluşan vakum operasyon bölgesindeki kan pıhtısını bozacak ve kanamaya neden olacaktır. Dolayısıyla ilk gün tükürüğünüzü yutunuz.

• Anestezinin etkisi geçtiğinde hafif bir rahatsızlık duyabilirsiniz. Hekiminizin tavsiye ettiği ağrı kesici tabletlerden kullanabilirsiniz. Ayrıca anestezinin etkisi geçmeden yemek yemeyiniz. Daha sonra operasyon yapılmayan tarafı kullanınız.

• Operasyonu takiben ilk gün kanamayı kolaylaştırabilecek sıcak yiyecek ve içeceklerden uzak durun.Asitli,alkollü,baharatlı içeceklerden ve meyve sularından sakının.Bunlar ağrıya yol açarlar.Vitamin ve ekstra gıda reçeteleri genellikle gereksizdir.

• Sigara içmeyiniz.Isı ve duman dişetlerinizi tahriş eder ve iyileşmeyi geciktirir.Eğer mümkünse sigarayı bırakmak için bu fırsatı kullanın.Sigara içenler içmeyenlere göre daha fazla dişeti hastalığına sahiptirler.

• Operasyon görmemiş bölgelerde diş fırçanızı ve ipinizi normal düzende kullanmaya devam edebilirsiniz.Fırçalamadan sonra reçetenizde varsa gargaranızı kullanın.

• İlk 24 saatte hafif bir halsizlik ve ateş hissedebilirsiniz.Telaşa kapılmayın fakat bunu diğer randevunuzda belirtiniz.Çok fazla efor sarf etmeden günlük aktivitelerinize devam edebilirsiniz.Özelliklekemiğide içeren cerrahi işlem görmüş olanlarda operasyon bölgesi ve yanakta şişlik görülebilir.Bu durum 3-4 günde normale döner.

• Operasyon sonrası ilk 4-5 saat içinde tükürükte kan görülebilir.Bu normal bir durumdur.Bundan sonra da kanama devam ederse veya daha fazla kanarsa steril bir gazlı bezi U veya tampon şeklinde, içten ve dıştan,operasyon bölgesinin her iki tarafından 20 dk kadar bastırın.Eğer kanama durmazsa kliniği arayın.Kanamayı çalkalamayla durdurmaya çalışmayın, daha fazla kanar.Ayrıca kanamanızın artmaması açısından operasyon geçirdiğiniz gün içerisinde sıcak banyo yapmaktan kaçınınız.

• Ameliyatınızın yoğunluk derecesine göre hekiminiz size antibiyotik,ağrıkesici,ödem çözücü ve / veya gargara içeren bir reçete verecektir.Bunların dozajına ve kullanım zamanlarına kati bir şekilde uyunuz.

• Bazı operasyonlardan sonra diş etlerinizi tahrişten korumak üzere pembe renkli bir periodontal pat yerleştirilebilir.Bu pat ağrıyı önler,iyileşmeye yardımcı olur ve ayrıca günlük aktivitelerinizi rahatlıkla yapmanızı sağlar.Pat yarım saat içinde sertleşecek ve çiğneme kuvvetlerine kırılmadan dayanabilecektir.

• Pat yerleştirildiği yerde dikiş alınana kadar durmalıdır.Hafta boyunca pattan ufak parçalar dökülürse,ağrınız olmadığı sürece endişelenmeyin.Eğer bir parçası kırılır veya sivri bir köşesi dilinizi yada yanağınızı rahatsız ederse,klinikle irtibat kurun.Problem patın yeniden yerleştirilmesiyle çözülecektir.Pat diğer randevunuzda çıkarılacaktır.

• Yukarıda anlatılanlardan başka bir problemle karşılaştığınızda doktorunuzla irtibat kurmaktan çekinmeyiniz.